Rok 1915: Jak válka ovlivňuje jména, která rodiče dávají svým dětem?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1915, jméno, děti, válka, křest, Francie, první světová válka ]Válka dokáže ovlivnit i události, kde by člověk její vliv možná ani nečekal. Válečný konflikt často působí i na to, jaké jméno dají rodiče svému právě narozenému dítěti. Historický článek z roku 1915 vás seznámí s tím, jaký vliv měla právě probíhající první světová válka na jména děvčátek, narozených tehdy ve Francii.
Národní listy - 1915, autor neuveden.Jak vychovávat problematické děti, neschopné rozlišovat dobro a zlo? Zkuste rady z roku 1916
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1916, výchova, mládež, děti, zločin ]O některých dětech se říká, že „rostou pro kriminál“. Historický text z roku 1916 se vám poradí s tím, jak správně vychovávat děti, které mají problém chápat pravý význam slova svědomí. Myslíte, že tyto více než sto let staré výchovné rady mohou být platné i dnes?
Povahové chyby u dětí a rady, jak je výchovou odstraniti - 1916, autor H. Kietz.Rok 1938: Československý rozhlas ignoruje češtinu a zvýhodňuje němčinu!
[ rubrika: Fotografie, film, rozhlas a televize | téma: 1938, rozhlas, čeština, němčina, vysílání ]Vztahy mezi Čechy a Němci, žijícími na našem území, byly už v době před Mnichovem dost složité a často plné vzájemné zášti. O to zvláštnější bylo ale v té době chování československého státního rozhlasu, který byl místo snahy o urovnání vztahů naopak schopen ignorovat češtinu a při svém vysílání dával na přednější místo němčinu. Více vám o tom řekne článek z ledna roku 1938.
Národní listy - 1938, autor Inž. D. K.Legendární ženské vězení, ve kterém byla vězněna a popravena špionka Mata Hari
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1938, vězení, ženy, poprava, Mata Hari, Paříž, Francie, revoluce ]Jak to fungovalo v ženské věznici Saint Lazare v Paříži, nechvalně známé už od dob Velké francouzské revoluce? Historický článek z roku 1938 vás s historií věznice, jejím fungováním i nejznámějšími vězněnými ženami seznámí.
Národní listy - 1938, autor L. H.Rus se po válce rozhodl žít v Československu, ale smutek po vlasti ho přiměl k návratu. V Rusku pak zažil peklo!
[ rubrika: Historické události | téma: 1938, SSSR, vězení, Rusko, komunisté, bolševici, mučení, uprchlík, vlast ]Po druhé světové válce si mnoho lidí nasadilo růžové brýle a rozhodlo se vnímat život v Sovětském svazu jako ráj na zemi. Za první republiky byly ale podmínky v tehdejším SSSR často vnímány úplně jinak. Článek z roku 1938 vás seznámí se smutným osudem jednoho Rusa, který se po první světové válce vydal s legionáři k nám a rozhodl se žít v nově vzniklém Československu. Co zažil, když ho po deseti letech smutek po rodné zemi přiměl vrátit se do…
Národní listy - 1938, autor B—ý.Jakou barvu obuvi zvolit, aby ladila s jakýmkoliv stylem?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl ]Jestliže hledáte univerzální obuv, která se vám bude hodit na celou řadu příležitostí, máme pro váš řešením. Na následujících řádcích se zaměříme zejména na barvy obuvi. Na trhu je ženám k mání celá paleta barev, která lze aplikovat na dámské boty. My si prozradíme, které barvy zařadit do našeho botníku, aby se nám obuv hodila k různým stylům oblékání. Pojďme na to!
Rok 1929: Kdy se naši rychlobruslaři konečně dočkají haly pro rychlobruslení?
[ rubrika: Sport | téma: 1929, bruslení, rychlobruslení, hokej, sport, zima ]Není to tak dávno, co byly plané sliby jistého politika ohledně postavení rychlobruslařské haly pro Martinu Sáblíkovou tématem řady vtipů. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak rychlobruslařská hala našim sportovcům chyběla daleko dřív, než se na její stavbě pokusil získat politické body Andrej Babiš. Zajímá vás, kde a jak tehdy naši rychlobruslaři trénovali?
Lidové noviny - 1929, autor K-ekZapomenutá historie Prahy: Tajemný ostrov pod Karlovým mostem
[ rubrika: Architektura a stavebnictví | téma: 1938, Praha, Karlův most, Vltava, povodeň, ostrov ]V Praze na Vltavě dodnes najdeme řadu ostrovů. Některé z nich jsou ale relativně nové, jiné jsou naopak dávno zapomenuté. Historický článek z roku 1938 vás seznámí s ostrovem, který kdysi býval přímo pod Karlovým mostem.
Národní listy - 1938, autor AAŠRok 1900: Románek italské krásky a bohatého šejka musel nakonec vyřešit sultán
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1900, harém, žena, sultán, šejk, Maroko ]Snaha některých žen najít si bohatého cizince z exotické země není nic nového. Jak vám ale ukáže článek z roku 1900, tak vztah veselé Evropanky a tradice uznávajícího šejka z Maroka může přinášet problémy, které si exotický boháč na začátku vztahu vůbec nemusí uvědomovat. Zajímá vás, jak tehdy tato „velká láska“ dopadla a jakou roli v tom nakonec sehrál tehdejší sultán Maroka?
Národní listy - 1900, autor neuveden.Rok 1900: Jak se bohatne na krvavých suvenýrech z války?
[ rubrika: Válka, zbraně a vojenství | téma: 1900, válka, peníze, suvenýr, obchod, smrt, zisk ]Válka je strašná věc, přesto ale fascinuje mnoho lidí, kteří jí mohou nezúčastněně pozorovat z bezpečné vzdálenosti. Dodnes fungujícím oborem, který této podivné lidské záliby využívá, je obchod s válečnými suvenýry. Zajímá vás, jak se památkami na smrt ve válce obchodovalo v roce 1900 a kolik peněz se na takových suvenýrech dalo už tehdy vydělat?
Národní listy - 1900, autor neuveden.