Nejčastější česká křestní jména ve středověku: jaká jména dáváme dětem dodnes a která jsou už zapomenuta?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1934, jména, Čechy, církev, narození, křest ]Zajímá vás, jak to bylo u nás za dávných časů s křestními jmény? Jaká jména se dětem mohla dávat a jaká církev zakazovala? Zajímavý přehled nejčastějších křestních jmen v Čechách i základní přehled pravidel pro pojmenovávání dětí vám nabízí zajímavý text z roku 1934.
Přehled českých jmen křestních - 1934, autor Antonín BrousilČeská jména: Zlatý i stříbrný dukát opatřený jménem obdarovaného je originálním dárkem
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl ]Během roku je dostatek příležitostí k tomu, abyste své blízké potěšili hezkým dárkem. A to děti i dospělé. Může to být oslava narozenin, životního výročí, významné události, vysvědčení, maturita, promoce, jmeniny i Vánoce. Vybrat pozornost, která udělá radost, bývá pro některé dost tuhým oříškem. Co koupit, aby to bylo výjimečné, s přidanou hodnotou? Jedna z možností se nabízí. Jsou to zlaté a stříbrné dukáty.
Děsivá hračka z roku 1890, která i dnes šokuje svou brutalitou
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1890, hračka, smrt, nehoda, vlak, neštěstí, železnice ]Máte pocit, že jsou dnešní počítačové hry plné nesmyslného násilí a myslíte si, že dříve žádné hračky plné násilí a smrti nebyly? Jak vám ukáže text z roku 1890, tak jste na velkém omylu. Zajímá vás, jaká podivná dětská hračka se tehdy objevila na trhu a jaký další vývoj hraček tehdejší šokovaní novináři předpokládali?
Národní listy - 1890, autor neuveden.Jak dávní alchymisté vyráběli zlato?
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1909, zlato, alchymie, chemie, stříbro, kámen mudrců ]Zlato je zvláštní kov, po kterém lidé touží už tisíce let. Alchymisté, dávní předchůdci dnešních chemiků, údajně dokázali pomocí transmutace přeměňovat jiné kovy ve zlato. Zajímá vás, jak to dokázali? Vysvětlení vám nabízí text z roku 1909, který vám kromě alchymistické výroby zlata popíše i legendární kámen mudrců.
Alchemie: hledání kamene mudrckého - 1909, autor Prof. Jan MatznerChcete ochránit své finance proti krizím a inflaci? Víme, jak na to
[ rubrika: Zajímavosti ]Události posledních let naučily i ty nejzatvrzelejší jedince tomu, že je potřeba chránit své těžce vydělané peníze. Nikdy totiž nevíte, kdy přijde další katastrofa v podobě masivní inflace, války nebo pandemie. Jak se dlouhodobě zabezpečit?
Jak Němci před 200 lety trestali nejtěžší zločince? Posílali je do ciziny na místo horší než nejtěžší vězení!
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1890, zločin, trest, Sibiř, Prusko, Německo, car, gulag ]Jak potrestat ty nejhorší zločince, kteří jsou schopní utéct z vězení a znovu páchat své zločiny? V dávném Prusku (dnes Německu) to tehdejší král Fridrich Vilém III. moudře vyřešil dohodou s ruským carem a zločince posílal na místo ještě horší, než to nejhorší pruské vězení. Historický článek z roku 1890 vám o tom prozradí víc.
Lidové noviny - 1890, autor neuveden.Jedenáct tradičních receptů našich prababiček na přípravu kapra
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1904, kapr, Vánoce, recepty ]Máte už doma vánočního kapra a přemýšlíte, jak ho letos připravit? Pokud chcete zkusit něco jiného než „českou klasiku“, tedy smaženého kapra s bramborovým salátem, tak tu pro vás máme řadu zajímavých receptů na kapra z roku 1904. Zajímá vás, jak tehdy naše prababičky připravovaly vařeného kapra, kapra s kmínem nebo třeba kapra v rosolu?
Rybí kuchyně - 1904, autorka Hana DumkováRok 1923: Paříž se mění, mohou za to Američané a bolševická revoluce v Rusku
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1923, Paříž, Francie, životní styl, obchod, prodej, Rusko, Amerika, USA, revoluce, peníze ]Paříž má už velmi dlouhou dobu pověst jedinečného města s nezaměnitelnou atmosférou. Pokud ale myslíte, že je Paříž stále stejná a nijak se nemění, tak se mýlíte. Historický článek z roku 1923 vám prozradí, jak se život v Paříži změnil po konci první světové války.
Lidové noviny - 1923, autor hi.Rok 1923: Kvůli tržbám kamenných obchodů město zrušilo vánoční trhy, protestující trhovce rozehnala policie
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1923, Vánoce, trh, obchod, Bratislava ]Vánoční trhy neodmyslitelně patří k tradici v řadě měst. Jak vám ale ukáže historický článek z roku 1923, tak občas to pro trhovce zdaleka není jednoduché. Majitelé kamenných obchodů se tehdy báli, že díky pořádání trhu přijdou o své tučné zisky z prodeje vánočního zboží. Zajímá vás, co přesně se tehdy odehrálo a jak se na tom podílela městská rada, ministerstvo a policie?
Lidové noviny - 1923, autor štKuchařka z roku 1908: Jak správně zabít kapra, jak si připravit rybí koření a jak udělat rybí polévku?
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1904, kapr, ryby, Vánoce, recepty, rybí polévka, koření ]Zabíjíte na Vánoce kapra, nebo ho kupujete už zabitého a třeba rovnou i naporcovaného? A jaké používáte na ryby koření? S nejlepším zabitím a následným praním a uchováváním ryb vám poradí článek z roku 1908. Navíc se dozvíte návod na přípravu pravého poctivého českého koření na ryby a hned čtyři recepty na rybí polévku.
Rybí kuchyně - 1904, autorka Hana Dumková