Potřebujeme dálkové železniční linky? Statistika z roku 1929 ukazuje zajímavé výsledky
[ rubrika: Železnice | téma: 1929, železniční doprava, vlak, statistika ]Česká republika má historicky velmi hustou železničních síť. Jak je to ale s využíváním železnice při osobní přepravě na dlouhé vzdálenosti? Historický článek z roku 1929 se zaměřil na to, na jaké vzdálenosti lidé nejčastěji vlakem jezdí. Výsledky tohoto výzkumu jsou zajímavé i dnes.
Lidové noviny - 1929, autor HdRok 1933: Nepodceňujte výběr hraček pro děti, kvalitní stavebnice může ovlivnit celý jejich život
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1933, hračky, stavebnice, děti, dárky, Vánoce ]Vánoce jsou tu už za několik dní a tak pomalu finišuje i výběr a nákup posledních dárků. Koupili jste letos pro své děti i nějakou kvalitní českou stavebnici? Jak se vám pokusí vysvětlit článek z roku 1933, tak výběr vhodné hračky může dětem ovlivnit celý jejich dospělý život.
Lidové noviny - 1933, autor neuveden.Trhání zubů jako pouťová atrakce aneb stomatologie za dávných časů
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1939, zuby, zubař, stomatologie, pouť, jarmark, Hořice ]Na návštěvu u zubaře se většina lidí moc netěší. A to platí dvojnásob, pokud je čeká trhání zubu. Jak vám ale ukáže článek z roku 1939, tak i za takové situace bychom se měli na zubní prohlídku těšit. Protože trhání zubu v minulosti, to byste určitě zažít nechtěli!
Lidové noviny - 1939, autor rkZa socialismu se hrálo. Jen se o tom nemluvilo
[ rubrika: Zajímavosti ]Před rokem 1989 se věřilo, že prostituce, tuláctví nebo hazard jsou protizákonné. Ve třetím případě to nebyla pravda – hazard jako takový byl legální.
Co čeká malé země ve spojené Evropě? Takhle naši budoucnost předpovídal T. G. Masaryk
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1929, T.G.M., Masaryk, Evropa, EU, Panevropa ]Dnes společenství evropský států říkáme Evropská unie, v době před druhou světovou válkou se používalo označení Panevropa. Zajímá vás, jak v roce 1929 viděl prezident Masaryk postavení malých evropských států ve spojené Evropě, jak vnímal riziko balkanizace a co byla podle něj nejdůležitější podmínka toho, aby se vůbec mohla Evropa spojit?
Lidové noviny - 1929, autor E.Recepty našich prababiček na vanilkové cukroví
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1921, Vánoce, cukroví, vanilka, recepty, pečení ]Máte už napečeno na Vánoce? Pokud ještě všechno napečeno nemáte, tak máme něco pro milovníky vanilky. Zajímá vás, jak naše prababičky připravovaly vanilkové kopečky, vanilkové preclíčky, vanilkové máslo i jak se tehdy pekly dodnes běžné vanilkové rohlíčky? To vše vám prozradí recepty na vanilkové cukroví z roku 1921.
Velká illustrovaná kuchařka, sestavená dle nejosvědčenějších vzorů českých i cizích - 1921, autor neuvedenRok 1935: Jaký dárek koupit dětem k Vánocům? Vtipně vám poradí Josef Čapek a Karel Poláček
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1935, Vánoce, dárky, humor, Čapek, Poláček ]Obchody jsou dnes plné hraček, mobilů nebo herních konzolí, ale stejně je stále těžší vybrat pro děti ten nejlepší vánoční dárek. Myslíte, že dříve to bylo lepší? Historický článek z roku 1935 vám veselou formou dokáže, že už tehdy to byl stejný problém jako dnes.
Lidové noviny - 1935, autor ra
Rok 1902: Proč je nezbytné naučit děti plnit své povinnosti?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1902, rodičovství, výchova, děti, povinnosti ]Výchova dětí je téma, které se řeší neustála. Zajímá vás, jak před více jak jedním a čtvrt stoletím naši předci vnímali potřebu naučit děti plnit své povinnosti? A kam podle nich vedlo, když takový výchova selhala? To vše vám prozradí článek z roku 1902, který tehdy vyšel v jednom českém dámském časopisu. Myslíte, že myšlenky uvedené v článku platí i dnes?
Lada - 1902, autorka Markéta LibomírskáRok 1906: Mladík krutě potrestal nevěru své nevlastní matky: macecha skončila mrtvá, její milenec těžce zraněný
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1906, vražda, nevěra, manželství, milenec, macecha ]Má syn právo trestat nevěru své nevlastní matky? Historický článek z roku 1906 vás seznámí se smutným příběhem jedno rodiny, kde se uražený syn takové krvavé role zhostil. Zajímá vás, co přesně se tehdy stalo?
Čech - 1906, autor neuveden.Motorismus v roce 1925: Praha bude mít první přechod pro chodce a na Václavském náměstí vznikne parkoviště
[ rubrika: Automobily a motocykly | téma: 1925, Praha, Václavské náměstí, silniční provoz, automobily, doprava, bezpečnost ]Dnes pokládáme přechody pro chodce za zcela samozřejmou věc, která výrazně zvyšuje bezpečnost chodců. V roce 1925 šlo ale o úplnou novinky, kterou tu zatím téměř nikdo neznal. Historický článek vám popíše, jak instalace první „zebry“ v Praze probíhala. Zároveň vás seznámí i s tím, jak se snad konečně podařilo vyřešit parkování na Václaváku.
Národní listy - 1925, autor re.