Vánoční rada našich prababiček: Dopřejte tatínkům jejich mašinky, i velcí kluci si potřebují hrát
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1940, Vánoce, hračky, vlak, modely, modelář, sběratel, koníčky, rodičovství, děti ]Nezadržitelně se blíží se Vánoce a s nimi období, kdy tatínkové nakupují svým synům i dcerám dárky, se kterými si stejně nakonec budou hrát hlavně oni sami. Však to jistě znáte. Ale pokud myslíte, jde o novou věc, tak se velmi mýlíte. Článek z roku 1940 vám jasně vysvětlí, že už tehdy tátové potřebovali své vláčky, letadélka a autíčka.
Lidové noviny - 1940, autorka Zd. WattersonováVěda v roce 1929: Proč je nebe modré?
[ rubrika: Věda a výzkum | téma: 1929, obloha, nebe, Slunce, záření, věda ]Snad každé dítě se někdy zeptalo na důvod toho, proč je nebe modré. A mnoho rodičů možná po této otázce s překvapením zjistilo, že to vlastně sami neví. Ona to ostatně byla po dlouhá léta složitá otázka nejenom pro obyčejné lidi, ale lámala si s ní hlavu i velká řada vědců. Historický článek z roku 1929 vás seznámí s tím, jakou odpověď na téma modré oblohy tehdy vědci našli.
Lidové noviny - 1929, autor e. w.Historie vytápění budov: Na začátku topení uhlím byla šťastná náhoda
[ rubrika: Architektura a stavebnictví | téma: 1923, vytápění, topení, uhlí, dřevo, ústřední topení ]Máte v zimě rádi doma teploučko, nebo raději trošku šetříte drahé energie a místo topení se tepleji oblékáte? Historický článek z roku 1923 vás seznámí s úplnými začátky vytápění obydlí, s objevem topení pomocí uhlí i s tehdejší novinkou ve vytápění - s ústředním topením.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Zapomenuté české pověry: co prozradí štědrovečerní jablko dívkám o manželství, co má společného láska se špínou za nehty nebo proč křičet při vaření vody?
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1923, pověry, Vánoce, zvyky, tradice, Praha ]Žijeme v moderní době, přesto i dnes věříme řadě pověr. Zajímá vás, čemu věřili naši předci v době před 200 lety? Zajímá vás, jaké pověry přetrvaly až do dnešních časů a kterým se dnes můžeme jen smát? Zjistit to můžete po přečtení následujícího textu, který pochází z roku 1923.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Byl nalezen hrob Jana Amose Komenského? Čeští vědci hlásí úspěch, Holanďané nález zpochybňují
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1929, Komenský, Naarden, Holandsko, Nizozemsko, hrob ]Patříte mezi fanoušky díla českého velikána Járy Cimrmana? V tom případě jistě znáte postavu profesora Ericha Fiedlera z Vídně, který úspěchy českých cimrmanologů zpochybňoval. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak svého „profesora Fiedlera“ měli i skuteční čeští výzkumníci, zkoumající život Jana Amose Komenského.
Lidové noviny - 1929, autor neuveden.Recepty na vánoční cukroví z roku 1912: zázvorky, brambůrky, jaterničky a další zapomenuté sladké dobroty
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1912, cukroví, Vánoce, recepty, pečení ]K českým Vánocům neodmyslitelně patří pečení domácího cukroví. Chtěli byste vyzkoušet, jaké cukroví před více jak sto lety pekly na Vánoce české hospodyňky? Historický článek z roku 1912 vám nabízí čtrnáct vánočních receptů, podle kterých můžete zkusit upéct například čokoládové holubinky, zázvorky, lusky nebo třeba dominové kostky.
Rozkvět - 1912, autor neuveden.Boj proti rakovině v roce 1929: Ozařování, chemoterapie a státem organizovaný monitoring prvních příznaků rakoviny u obyvatel
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1929, rakovina, ozařování, chemoterapie, prevence, Francie, Brno ]Mnoho lidí chybně pokládá rakovinu za nemoc, kterou přinesla až současná uspěchaná a přetechnizovaná doba. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak smrtící nebezpečí rakoviny bylo s lidmi i před sto lety. Zajímá vás, jak se rakovina „léčila“ před první světovou válkou, kdy začaly první skutečně úspěšné pokusy léčby rakoviny a jak si už tehdy státní orgány uvědomovaly nezbytnost boje s rakovinou?
Lidové noviny - 1929, autor MUDr. Bohdan HejdukRok 1931: Box je zdravý sport, který prospívá tělu! Proč přesto boxeři občas v ringu umírají?
[ rubrika: Sport | téma: 1931, box, zdraví, úmrtí, dýchání, srdce ]Zápasy, jako je klasický box v ringu nebo v dnešní době tak oblíbené MMA v oktagonu, jsou některými lidmi vnímány jen jako podivná a nebezpečná zábava, která doslova ohrožuje zdraví každého bojovníka. Historický článek z roku 1931 vám ale vysvětlí, že box je naopak velmi zdravý sport, který rozhodně prospívá zdraví sportovce. Zajímá vás, jaká konkrétní pozitiva box přináší a co je na něm naopak pro sportovce nejnebezpečnějšího?
Národní listy - 1931, autor neuveden.Rok 1934: Brutální zátah Adolfa Hitlera proti homosexuálům mezi jeho přívrženci
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1934, Hitler, homosexualita, LGBT+, Německo ]Před příchodem Adolfa Hitlera k moci bylo Německo k problematice LGBT+ poměrně otevřené. Uznávaný německý sexuolog Magnus Hirschfeld z vládou podporovaného „Institutu pro sexuální vědu“ tehdy dokonce navrhoval oficiálně zavést „třetí pohlaví“. Není tedy divu, že byla homosexualita rozšířená i mezi nacisty a členy SS a SA. Článek z roku 1934 vás seznámí s tím, jak chtěl Hitler tuto situaci „vyřešit“.
Národní listy - 1934, autor —ba—Jak zajistit klid a pořádek v problematické romské osadě? V roce 1934 to vyřešilo jedno chytré rozhodnutí
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1934, Romové, tradice, zákon, pořádek, trest, Slovensko, samospráva ]Uzavřené komunity lidí mohou být problém z hlediska dodržování pravidel, které platí „ve zbytku světa“. Jednou z takových komunit byly romské, nebo jak se říkalo dříve, cikánské osady. Historický článek z roku 1934 vám popíše, jakým moudrým rozhodnutím se zastupitelstvu města, pod kterou jedna romská osada spadala, podařilo u této „sociálně vyloučené lokality“ zajistit její bezproblémový chod.
Národní listy - 1934, autor neuveden.