Vize budoucnosti železnice z dávných časů: Názor generálního ředitele pošty vás pobaví
[ rubrika: Železnice | téma: 1924, železnice, vlaky, budoucnost, pošta, koněspřežka, parní stroj, lokomotiva ]Zajímá vás, jakou budoucnost železnici předpokládali vizionáři už v roce 1800, tedy dávno před první koněspřežkou? Nebo jak viděl budoucnosti železnice její největší průkopník George Stephenson a zda se jeho vize dnes splnily? Kromě fanoušků železnice byly ale samozřejmě i její odpůrci, jako třeba německý generální poštmistr. Nejen jeho podivný názor vám nabízí článek z roku 1924.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.Historie rozvodů ve světě: Kde k rozvodu stačilo jen chybějící slovo a kde mohl rozvod skončit popravou?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1924, rozvod, manželství, zajímavosti, láska, soud ]Jsou v dnešní době rozvody příliš snadné, nebo naopak zbytečně komplikované? To záleží na tom, s čím se to srovnává. Historický článek z roku 1924 vám prozradí, jak to bylo s rozvody třeba ve starém Římu, v Koreji nebo u indiánů, kdo mohl o rozvod požádat i jaké důvody k tomu musel mít.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.Rok 1922: Proč mají Židé menší úmrtnost, než jakou mají lidé jiného náboženství?
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1922, náboženství, úmrtnost, Židé, alkohol, nemoc, epidemie, smrt ]Má nějaká konkrétní víra pozitivní vliv na úmrtnost lidí, kteří jí vyznávají? Jak vám ukáže článek z roku 1922, tak v případě judaismu by to jistý vliv skutečně mít mohlo. Zajímá vás, proč podle tehdejšího článku měli žili delší život, než jakého se dožívali třeba katolíci nebo protestanti?
Lidové noviny - 1922, autor neuvedenGeniální a vtipný způsob, jak císař Karel IV. vyřešil vážný konflikt mezi dvěma ženami
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1922, Karel IV., soud, hádka, ženy, vtip, moudrost ]Vyřešit konflikt dvou znepřátelených stran jako nestranný soudce je těžký úkol. A pokud jde o nesmiřitelnou hádku dvou žen šlechtického původu, tak je to téměř nemožné. Tedy, pokud nejste moudrý císař Karel IV., který si i za této situace věděl rady. Článek z roku 1922 vám ukáže, s jakou moudrostí, nadhledem a vtipem dokázal Karel IV. tento složitý problém vyřešit.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.Vědec prohlašuje: Teorii relativity jsem vymyslel já, Albert Einstein mojí myšlenku ukradl!
[ rubrika: Věda a výzkum | téma: 1931, Einstein, fyzika, plagiát, krádež, soud, podvodník ]Slova „teorie relativity“, vzoreček E=mc² nebo alespoň legendární rozcuchanou hlavu geniálního Alberta Einsteina zná snad každý. Co když je to ale všechno jinak a profesor Einstein svou slavnou teorií relativity jen vykradl dílo jiného fyzika? Alespoň tak to tvrdil jistý americký vědec v roce 1931. Podrobnosti v dobovém článku.
Lidové noviny - 1931, autor neuveden.Rok 1931: Mrtví na demonstraci v Duchcově. Za střelbu do dělníků nemůže prezident, ale komunistický senátor!
[ rubrika: Historické události | téma: 1931, demonstrace, stávka, prezident, Masaryk, komunisté, smrt, střelba, dělníci, TGM ]V souvislosti s dnešní manifestací v Praze je dobré si připomenout jinou protestní událost, která se odehrála odehrála 4. února 1931 v Duchcově. Ohledně Duchcovské stávky s tragickými následky totiž dodnes koluje prohlášení, které jasně určuje viníka: „Prezident Masaryk nařídil střílet do dělníků!“ Přinášíme vám dva dobové články, vydané ihned po událostech v Duchcově, které vám ale na základě očitých svědectví představí úplně jiný…
Lidové noviny - 1931, autor ad.Rok 1931: Nehorázné zisky podvodníků, kteří prodávají „alternativní medicínu“
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1931, alternativní medicína, podvod, zdraví, inzerát, peníze, zisk ]Věříte na „100% účinné léky, které vám lékaři zatajují“? Nejrůznější reklamy v časopisech, v televizi nebo na internetu nás dnes a denně přesvědčují o tom, že jen jejich revoluční „medicína“ vám zajistíte dokonalé zdraví. Občas se na tom dokonce podílí i sami lékaři nebo lékárníci. Jak vám ale ukáže text z roku 1931, tak nejde vůbec o nic nového. Poslední věta textu, napsaného před více jak 90 lety, tak bohužel platí i dnes.
Lidové noviny - 1931, autor a. d.Rok 1931: Lynčování na Šumavě skočilo dvojnásobnou vraždou, viníci ale potrestání nebudou
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1931, vražda, Šumava, trest, soud, lynč, lynčování ]Když se řekne lynč nebo lynčování, tak vás možná napadne doba pistolníků na divokém západu a nebo „spravedlnost“ v době otrokářství. Jak vám ale ukáže článek z roku 1931, tak podobné divoké popravy bez soudu se občas odehrávaly i u nás. Zajímá vás, kdo se tehdy na Šumavě stal obětí lynče a proč pravděpodobně nebudou žádní účastníci této vraždy potrestáni?
Lidové noviny - 1931, autor gelRok 1934: Konec jedné velké lásky... kvůli fotbalu
[ rubrika: Sport | téma: 1934, láska, fotbal, Valentýn, kopaná, sport, fanoušek, rozchod ]Mít rád fotbal je jistě v pořádku. Ale jak se říká, nic se nemá přehánět. Historický článek z roku 1934 vám ukáže, jaké to je, když je pro muže tím nejdůležitějším na světě úspěch jeho oblíbeného fotbalového týmu. Stejně jako takový vztah v roce 1934 nevydržela jistá zamilovaná Věrka, tak to možná ani dnes mnoho dívek nemusí dlouho vydržet. Takže fanoušci kopané, dejte si na to nejenom na svatého Valentýna pozor!
Hlas lidu - 1934, autor ov.Podmínky pro pravou a věrnou lásku z roku 1918
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1918, láska, manželství, seznámení, štěstí, rodina, náboženství ]Kdy jindy, než na svátek svatého Valentýna přemýšlet o lásce. Zajímá vás, jak to bylo se seznámením a láskou za časů našich zamilovaných prababiček a pradědečků? Historický text z roku 1918 vás seznámí s několika základními pravidly, na kterých by měl být trvalý vztah postaven. Myslíte, že mají tato více jak sto let stará pravidla co říct i dnešním zamilovaným?
O lásce a manželství - 1918, autor Ant. Freitinger