Rok 1923: Chcete hrát v hospodě karty? Zaplatíte speciální daň!
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1923, hospoda, karty, daně, poplatky, rozpočet, pivo ]V hospodě se u piva kromě řešení nejdůležitějších otázek světové politiky a chyb trenéra oblíbeného sportovního klubu často dělá ještě jedna věc: hrají se tam karty. V jedné obci na Moravě si řekli, že by se z této oblíbené aktivity mohl stát způsob, jak pomoci obecnímu rozpočtu. Článek z roku 1923 vám řekne o zdanění hraní karet v hospodě víc.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Rok 1939: Jak si zajistit pevné zdraví? Létání v letadle je lepší než lázně!
[ rubrika: Letectví a vzduchoplavba | téma: 1939, letadlo, zdraví, diatermie, lázně ]Každý z nás by chtěl být zdravý. Jak toho ale docílit? Historický článek z roku 1939 vás seznámí se zajímavým způsobem, jak pomáhat svému zdraví pomocí diatermie.
Lidové noviny - 1939, autor K.O.Krabicové mléko v roce 1929: Jak se vyráběly první papírové obaly na mléko?
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1929, mléko, obal, krabice, recyklace, USA, Amerika, Anglie ]Mléko v papírové krabici mnoho lidí pokládá za relativně nový vynález. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak už v téhle době se ve velkém vyráběly a používaly speciální papírové obaly na mléko.
Lidové noviny - 1929, autor a. d.Zapomenutý polský mořeplavec, který „objevil Ameriku“ několik let před Kryštofem Kolumbem
[ rubrika: Námořnictvo a lodě | téma: 1900, Amerika, Kolumbus, mořeplavec, indiáni, Polsko, objevitel ]Byl Kryštof Kolumbus skutečně tím prvním mořeplavcem, který objevil Ameriku? Jak vám ukáže článek z roku 1900, tak jedním z řady Evropanů, kteří na lodi ještě před Kryštofem Kolumbem dopluli až do „nového světa“, byl i významný polský mořeplavec Jan z Kolna.
Národní listy - 1900, autor neuveden.Jak vznikla móda dlouhých vlasů u mužů? Může za to Hollywood a peníze!
[ rubrika: Fotografie, film, rozhlas a televize | téma: 1938, móda, účes, film, Hollywood, vlasy, USA, Amerika, peníze ]Pamatujete módu dlouhých pánských účesů, zvaným též mullet? Jak vám ukáže článek z roku 1938, tak móda dlouhovlasých mužů tu byla už dávno předtím, než od kdy se čeští chlapci a muži nechali stříhat „na Jágra“. Zajímá vás, jaký konkrétní člověk tehdy za rozšířením dlouhých mužských účesů stál a co ho k tomu vedlo?
Národní listy - 1938, autor neuveden.Zapomenuté moudrosti o kráse a povaze žen, které vás dodnes pobaví a donutí k zamyšlení
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1892, humor, ženy, rovnoprávnost, láska, moudrost ]Život žen se za posledních sto let bezpochyby zásadně změnil. Změnily se ale i ženy samotné? Historický text z roku 1892 vám nabízí několik vtipných zamyšlení nad ženami, jejichž aktuálnost i v dnešních dobách vás jistě překvapí.
Encyklopedie humoru a vtipu - 1892, autor Hugon WunschRok 1936: Vražedný zvyk afrického kmene, který zastavila až britská armáda
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1936, Afrika, zvyky, vražda, tradice ]Život v Africe se může zdát jako romantické dobrodružství, ve skutečnosti tam ale často jde o život. A nemusí zdaleka jít jen o nebezpečné šelmy nebo jedovaté hady či hmyz. Článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jaké problémy týkající se brutálních afrických tradic tehdy musel v africké kolonii řešit komisař Montgomery.
Pozor - 1936, autor neuveden.Slavná historie českých bálů v Praze: V jakém bytě se konal první český bál a jakou důležitou funkci tam měl později prezident Masaryk?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1938, ples, bál, vlastenectví, Praha ]Navštěvujete rádi vznešené plesy i zábavné bály? Historický článek z roku 1938 vás seznámí s tím úplně prvním českým vlasteneckým bálem v Praze v roce 1840 i s těmi následujícími. Zajímá vás, co s nimi měli společného osobnosti jako František Ladislav Rieger, Karolina Světlá, Lobkowiczové, Schwarzenbergové nebo operní pěvkyně, pro kterou sám Giuseppe Verdi napsal titulní part ve své legendární opeře Aida?
Národní listy - 1938, autor AI.Jak Arabové zachránili vědu v době, kdy se Evropa propadla do barbarství?
[ rubrika: Věda a výzkum | téma: 1909, věda, Arabové, Muslimové, výzkum, škola, vzdělání, náboženství, Evropa, alchymie ]Řada lidí si neuvědomuje, jak důležitý vliv na evropskou vědu a naše vědecké poznání světa měly kdysi arabské země. Historický článek z roku 1909 vám vysvětlí, že nebýt dávných Arabů, tak by dnešní Evropa nejspíš vypadala úplně jinak.
Alchemie, hledání kamene mudrckého - 1909, autor Prof. Jan MatznerZapomenutá historie chloroformu: Jeho uspávací účinky objevil porodník na rodinném večírku
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1923, operace, narkóza, chloroform, medicína, lékař, porod, anesteziologie, Anglie, Skotsko ]Uspání člověka pomocí chloroformu dnes lékaři už dávno nepoužívají, ale účinky chloroformu jsou dodnes známé díky jeho využívání v detektivkách a dobrodružných příbězích. Jak ale narkóza, nebo přesněji anesteziologie, využívající chloroform vznikla? Jeho první použití i překvapivé námitky proti jejímu používání vám popíše historický článek z roku 1923.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.