Povinné očkování dětí - ano nebo ne? Jak viděli rizika očkování v roce 1902
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1902, zdraví, očkování, nákaza, děti ]Ohledně očkování dětí se v dnešní době často vedou nejrůznější spory. Není to ale nic nového - jak vám ukáže historický článek z roku 1902, tak se otázka povinného očkování dětí se řešila již tehdy.
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.Puška Springfield, novinka ve výzbroji americké armády
[ rubrika: Válka, zbraně a vojenství | téma: 1906, amerika, usa, armáda, zbraně ]Legendární americkou opakovací pušku Springfield M1903, která ve výzbroji vydržela desítky let, vám velmi podrobně představí historický článek z roku 1906.
Vynálezy a pokroky 1906, autor L. G.Kde a jak se na začátku minulého století těžilo nejvíc ropy?
[ rubrika: Životní prostředí, příroda a zemědělství | téma: 1906, ropa, těžba ]Ropa je již více jak století jedna z nejdůležitějších surovin, bez které se svět zatím neobejde. Článek z roku 1906 vám přiblíží zajímavé historické informace o její těžbě.
Vynálezy a pokroky 1906, autor Inž. B. D.Jaké barvy na zeď jsou nejzdravější a co v bytě naopak může způsobit vážnou nemoc?
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1906, zdraví, barva, interiér ]Zdravé prostředí v domácnosti zajímalo již naše předky. Článek z roku 1906 vám popíše zajímavý vědecký výzkum, zkoumající jaké interiérové barvy na stěnu jsou nejvhodnější a čemu je naopak z hlediska zdraví nejlepší se zcela vyhnout.
Vynálezy a pokroky 1906, autor Dr. Vl. J.Jak funguje stroj na třídění mincí podle velikosti
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1908, peníze, počítání, mince ]I dnešní době platebních karet a bezkontaktních plateb se stále někdy platí pomocí obyčejných mincí. Proto se i dnes používají stroje, které dokáží automaticky a velmi rychle roztřídit mince podle velikostí. Jak tyto stroje fungují, to vám popíše historický článek z roku 1908.
Vynálezy a pokroky 1908, autor T. M.
Předvídal T.G.M. budoucí problémy s Německem?
[ rubrika: Historické události | téma: 1920, masaryk, republika, německo, rakousko ]Prezident Masaryk se v jednom ze svých poselství vyjádřil ke vzájemným vztahům Čechů a Němců. Zajímá vás, jak viděl naši vzájemnou minulost, současnost a zda již tehdy odhadl naši možnou smutnou budoucnost po Mnichovské dohodě?
Poselství presidentova 1920, autor Tomáš Garrigue Masaryk.Jak vypadla prababička dnešních ještěrek a co už tehdy dokázala uzvednout?
[ rubrika: Automobily a motocykly | téma: 1913, nakládání, vozík, elektromobil ]Elektrické vysokozdvižné vozíky, často zvané ještěrky, patří neodmyslitelně k výbavě každého skladu. Kde se ale začaly používat a co tehdy dokázaly? S tím vás seznámí článek z roku 1913.
Vynálezy a pokroky 1913, autor V. Štk.O půvabu české krajiny a Krkonoš
[ rubrika: Životní prostředí, příroda a zemědělství | téma: 1903, čechy, krajina, hory, krkonoše, jilemnice ]Krásy české krajiny si zaslouží pozornost. Podívejte se, jak její půvab obdivovali v roce 1903.
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.Co za dob Rakousko-Uherska pro naše předky znamenal svatý Václav?
[ rubrika: Historické události | téma: 1901, čechy, praha, král, václav, vlastenectví ]Dnes oslavujeme sv. Václava, přemyslovského knížete a patrona Čech a Moravy, jako jeden z nejvýznamnějších symbolů českého státu. Zajímá vás, jak byl vnímán za dob Rakousko-uherské monarchie? Přiblíží vám to historický článek z roku 1901.
Besedy lidu 1901, autor neuveden.Mimořádně úspěšné první plavby ledoborce Jermak
[ rubrika: Námořnictvo a lodě | téma: 1900, rusko, ledoborec, led, makarov ]Jak dopadly první plavby ruského ledoborce Jermak admirála Makarova vám popíše historický článek z roku 1900.
Besedy lidu 1900, autor neuveden.