Naše nejrychlejší lokomotiva s maximální rychlosti až 150 km/h
[ rubrika: Železnice | téma: 1901, lokomotiva, železnice, rychlost ]Článek z roku 1901 vám představí zajímavou lokomotivu serie 108 z Českomoravských strojíren. Její maximální rychlost byla tak vysoká, že jí na našich tratích ani nešlo plně využít!
Epocha 1901, autor —a.Recepty na báječné zmrzliny z doby našich prababiček a pradědečků
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1894, kuchařka, zmrzlina, osvěžení, léto ]Máte rádi zmrzlinu? Zkuste si podle historických receptů z roku 1894 připravit doma skvělou zmrzlinu přesně tak, jak si jí vychutnávali naši prapředci.
Česká kuchařka 1894, autor Marie Axamitová.Měly by si děti hrát na písku?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1902, děti, hra, zdraví ]Hraní si na písku je oblíbenou zábavou všech dětí snad odjakživa. Je ale tato aktivita dětem prospěšná, nebo jim spíš škodí? Odpověď na tuto otázku týkající se výchovy dětí vám prozradí článek z roku 1902.
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.Jak se vyrábí zápalky? Tento stroj jich za rok vyráběl miliony!
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1905, výroba, dřevo, sirky, zápalky, oheň ]I přes veškerý pokrok jsou dodnes obyčejné dřevěné sirky nepostradatelné. Jak se ale vyrábí? S tím vás detailně seznámí historický text z roku 1905.
Vynálezy a pokroky 1905, autor Inž. J. M.Recept našich prababiček na dokonalou sekanou a karbanátky
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1915, recepty, vaření, kuchařka ]Máte rádi sekanou nebo karbanátky? I méně zkušené kuchařky a kuchaři si je mohou zkusit připravit podle našeho historického receptu z roku 1915.
Kuchařka České dívky 1915, autorka Marie Holubová.Jak dlouho už se používají papírové ručníky? Déle, než myslíte!
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1897 ]Zajímavou novinku v oblasti osobní hygieny vám představí historický článek z roku 1897.
Epocha 1897, autor neuveden.Jak probíhala rekonstrukce pražského mostu císaře Františka Josefa?
[ rubrika: Architektura a stavebnictví | téma: 1897, praha, most, oprava, rekonstrukce ]Jak v Praze probíhala rekonstrukce most císaře Františka Josefa v době, kdy se o mosty opravdu dbalo a nenechávaly se zřítit? S tím vás seznámí článek z roku 1897.
Epocha 1897, autor neuveden.T. G. Masaryk o vlastencích a vlastenčení. Platí jeho slova i dnes?
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1897, masaryk, tgm, vlastenectví, vlast, pravda ]Myslíte, že to co se dnes děje v naší společnosti je něco nového? Není. Přečtěte si, co již v roce 1897 psal o vlastenectví tehdy ještě obyčejný profesor Tomáš Garrigue Masaryk.
Naše doba 1897, autor Tomáš Garrigue Masaryk.Proč parníky nezpůsobily konec provozu velkých plachetnic?
[ rubrika: Námořnictvo a lodě | téma: 1902, plachetnice, moře ]Parní stroje přinesly lodím řadu výhod, přesto se ale dále stavěly a na moře vydávaly nové velké plachetnice. Proč, na to vám odpoví článek z roku 1902.
Epocha 1902, autor J. M-r.Profesor Schenk: Dokáži ovlivnit, jaké pohlaví bude mít zatím nenarozené dítě!
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1897, děti, pohlaví ]Profesor Schenk, přednosta embryologického ústavu ve Vídni, údajně dokázal ovlivňovat pohlaví zatím nenarozeného dítěte. Článek z roku 1897 vám o tom prozradí víc.
Epocha 1897, autor neuveden.