Jak se stavěla psychiatrická nemocnice v Bohnicích a proč jí bylo tak moc potřeba?
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1907, nemocnice, postižení, rozum, nemoc, klinika, psychiatrie ]Psychiatrie v Bohnicích je známá dodnes. Historický článek z roku 1907 vás seznámí s výstavbou a důvody založení této specializované bohnické psychiatrické kliniky.
Světozor 1907, autor neuveden.Proč ženy nesouhlasily se zákonem, který omezoval jejich věno?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1903, řecko, historie, ženy, svatba ]Politici mají občas velmi zvláštní nápady, kde ve snaze někomu pomoci omezují život jiným. Jeden zvláštní zákon, který měl pomoci ženám, vám přiblíží článek z roku 1903.
Illustrovaný svět 1903, autor K. M.Jan Hofman - vlastenec, který za naši zem položil život
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1928, sokol, legie, francie, letec, letadla, vlastenec, armáda ]Historie je plná osobností, na které se časem téměř zapomnělo. Jedním z nich je i letec a Sokol Jenda Hofman, kterého vám detailně přiblíží článek z roku 1928.
Věstník sokolský 1928, autor Dr. Jan Skalický.
Proč byla česká rodina doslova vyhozena z bytu na ulici?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1906, bydlení, právo, češi, němci ]Život na začátku minulého století nebyla žádná idylka. Článek z roku 1906 vám přiblíží případ, kdy k vystěhování celé rodiny na ulici stačila jen jejich národnost.
Světozor 1906, autor neuveden.Proč se vzdělaní Rusové ženili raději s Češkami, než s Ruskami?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1904 ]České manželky se v carském Rusku těšily mimořádné oblibě u vzdělaných a výše postavených Rusů. Článek z roku 1904 vám vysvětlí, čím byla ona velká oblíbenost Češek způsobena.
Česká hospodyně 1904, autorka L. Grossmannová-Brodská.Jak profesor Masaryk změnil českou univerzitu i studenty
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1920 ]Dnes Tomáše Garrigua Masaryka vnímáme jako našeho prvního prezidenta, nicméně TGM byl předtím také vysokoškolský profesor. Co způsobil jeho příchod na univerzitu vám popíše text z roku 1920.
Syn dělníka vítězem nad Habsburky 1920, autor dr. Frant. SoukupRecept našich pradědečků: jak obarvit kořalku na téměř libovolnou baru
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1877, alkohol, kořalka, barvení, barva ]Chcete zabavit společnost nebo sami ochutnat něco zajímavého? Zkuste si podle receptů z roku 1877 zbarvit svou oblíbený destilát na nějakou nezvyklou barvu.
Výroba lihovin na studené cestě 1877, autor Antonín Markl.Jak se žilo psům v Paříži před sto lety? Jako v ráji!
[ rubrika: Životní prostředí, příroda a zemědělství | téma: 1903, paříž, francie, psi ]Myslíte, že obchod a služby speciálně zaměřené na psy a jiné zvířecí domácí mazlíčky jsou něco nového? Historický článek z roku 1903 vám přiblíží, kolik desítek tisíc psů tehdy žilo jen v samotné Paříži a co vše pro ně už tehdy mohli jejich páníčkové udělat a nakoupit.
Illustrovaný svět 1903, autor K. M.Jak se pralo s jednou z prvních českých praček a proč se do praní přidával olej?
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1905 ]Zdají se vám návody dnešních automatických praček příliš složité a komplikované? Zkuste si to srovnat s tím, jak se v roce 1905 pralo tehdejší novinkou - pračkou na ruční pohon se setrvačníkem.
Česká hospodyně 1905, autor neuveden.